Git_Vit_Borówka_01

Letni koktajli z Borówką Amerykańską

Borówki amerykańskie to bardzo zdrowe owoce. Swoje właściwości zawdzięczają obecności roślinnych barwników – antocyjanów. Te związki znane są z tego, że doskonale neutralizują nadmiar wolnych rodników w organizmie. To niebezpieczne cząsteczki, które mogą uszkadzać nasze komórki. W efekcie ciało starzeje się szybciej, wcześniej pojawiają się zmarszczki, ale także zwiększa się ryzyko rozwoju różnego rodzaju nowotworów. To owoce, które doskonale dbają o nasz mózg. Chronią go przed starzeniem, dzięki czemu osoby w podeszłym wieku są mniej narażone na demencję.

Piękny umysł

Jak ustalili amerykańscy naukowcy, borówki amerykańskie doskonale wpływają na pracę mózgu. Uczeni badali grupę 70. latków. Każdy z nich miał niewielkie problemy z pamięcią. Pierwsza faza badań polegała na piciu codziennie pół litra soku z borówek. Po czterech miesiącach naukowcy przeprowadzili serię testów sprawdzających pamięć. Okazało się, że 70. latkowie lepiej radzili sobie z zadaniami, niż dwanaście tygodni wcześniej. Według naukowców za poprawę pamięci odpowiadały antocyjany zawarte w borówkowym soku.

Dobry wzrok

To nie koniec zalet borówek amerykańskich. Doskonale wpływają również na wzrok. W ludzkim oku pod wpływem energii promieni świetlnych wytwarza się bardzo dużo wolnych rodników. Jeżeli nie zostaną zneutralizowane, przyspieszają psucie się wzroku. Borówki amerykańskie są doskonałym lekarstwem chroniącym przed tym zagrożeniem.

Koktajl według przepisu Beaty Sadowskiej:

Składniki / 2 osoby:

  • 2 szklanki maślanki
  • 2 łyżki płatków migdałowych
  • 2 łyżki pestek słonecznika
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 szklanka borówek
  • 2 łyżki płatków jaglanych

Sposób przyrządzania

Płatki jaglane zalać maślanką na noc (dla wygodnych) lub 2 godziny przed jedzeniem (dla cierpliwych) albo ugotować na wodzie, wystudzić i odsączyć, i dodać maślankę (dla tych, co „na już”). Wszystkie składniki zmiksować. Zajadać na śniadanie, drugie śniadanie albo podwieczorek. Miód można zastąpić syropem klonowym albo syropem z agawy.

Na zdrowie! :-)

fot. vumag.pl, dziurawykociol.pl, kwestiasmaku.com

Dodano: 27.05.2015, przez: Redaktor