Git_Vit_Malediwy_02

Malediwy – 1200 niewielkich, rajskich wysp.

Pośród niewiarygodnego lazuru wód widnieją zielone lądy otoczone złotymi pierścieniami piaszczystych plaż…Porozrzucane tu i ówdzie słomiane dachy zabudowań tworzą fantazyjne kompozycje… – ten bajkowi krajobraz to widziane z lotu ptaka rajskie Malediwy.

Malediwy to bez wątpienia wspaniały kraj o jeszcze wspanialszej przyrodzie. Nie można się dziwić, że turyści, którzy przyjeżdżają w to miejsce zakochują się w nim od razu.

Położenie i warunki geograficzne

Malediwy znajdują się na wodach Oceanu Indyjskiego, w odległości około 700 km w kierunku południowo-zachodnim od indyjskiego przylądka Komoryn.

Archipelag Malediwski zawdzięcza swój niezwykły krajobraz pewnym szczególnym warunkom geograficznym. Podstawę wchodzących w jego skład wysepek stanowią wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnego grzbietu górskiego, osadzonego na dnie morza. Wokół wyniosłości górskich narosły z czasem gęste rafy koralowe, które doprowadziły do wykształcenia się licznych atoli – płaskich wysp koralowych, na powierzchni których powstały początkowo piaski, a z czasem rozwinęło się życie roślinne.

Dziś, dzięki tym niesamowitym zmaganiom górskich skał i koralu, mamy szereg malediwskich wysp otoczonych białymi plażami, błękitnymi lagunami i pierścieniami raf. Spośród wysp archipelagu, ponad dwieście należy do terenów zamieszkanych, zaś na niespełna osiemdziesięciu ulokowano luksusowe kurorty wypoczynkowe.

Pogoda i przyroda

Malediwy są prawdziwie turystycznym rajem ze względu na panujące tu warunki pogodowe : najwyższe temperatury wynoszą 30-32ºC, zaś najniższe 25-26ºC. Podczas tego niekończącego się lata występuje jednak, trwająca od kwietnia do grudnia, pora o zwiększonych opadach deszczu.

Wyspy porasta tropikalna szata roślinna. Wiele spośród gatunków tutejszych drzew i krzewów stanowi ważny element krajowej gospodarki np.: palmy kokosowe, drzewa chlebowe, bananowce, melony i cytrusy. Szczególnie bogate jest tu także życie morskie, ukryte pośród błękitnych fal i raf koralowych. W malediwskich wodach żyją m.in. tuńczyki będące podstawą lokalnego rybołówstwa.

Atrakcje

Wyspy, które w starożytności stanowiły ważny punkt wymiany handlowej pomiędzy największymi potęgami ówczesnego świata, dziś są przede wszystkim centrum turystyki. Zdążają tu wszyscy stęsknieni za słońcem, szukający relaksu pośród bezkresnego błękitu wód i chwili wytchnienia w cieniu tropikalnej dżungli.

Na obszarze poszczególnych atoli rozwinęły się nowoczesne centra turystyczne oferujące nie tylko wspaniałą bazę hotelową (szczególnie na atolach: Male, Ari i Baa), ale także wiele możliwości atrakcyjnego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Największą popularnością cieszy się oczywiście nurkowanie w przepastnym błękicie tutejszych mórz. Odkryjemy tu nie tylko wspaniałe podwodne metropolie, ale także wraki statków, a naszymi nieodłącznymi towarzyszami będą mureny, płaszczki i delfiny. Najlepsze nurkowiska znajdują się na terenie atoli: Male, Ari i Raa.

Ponieważ tylko mały odsetek terenów Malediwów jest zamieszkany, mamy szansę poznawana, odkrywania i eksplorowania tutejszych samotnych wysp, z których jedne zaskoczą nas bogactwem tropikalnej roślinności, inne zaś ruinami buddyjskich świątyń ukrytych pośród drzew.

fot. patrykkosmider.com

7 4.209409, 73.508034
pin0-52-67-26-33-13-33.png
4.209409 73.508034

Dodano: 19.05.2015, przez: Redaktor