Git_Vit_Tatry_02

Morskie Oko – największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie

Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Morskie Oko to jedno z popularniejszych miejsc wycieczek turystów odwiedzających Zakopane. Leżące 25 km od Zakopanego w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Turyści odwiedzają to miejsce głównie ze względu na przepiękne widoki rozciągające się na Tatry Wysokie. Nad brzegiem jeziora leży schronisko górskie, które może być doskonałą bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne w tym na najwyższy szczyt Tatr Polskich.

To miejsce całkowicie niezwykłe, o wielu obliczach, zależnych od pory roku, dnia, pogody. Ciepłe i pogodne dni wakacji obfitujące w wielotysięczne rzesze turystów i spacerowiczów nijak mają się do śnieżnych i mroźnych zim, do ciepłych i słonecznych dni wiosennych, obfitujących w wielkie lawiny schodzące ze zboczy okalających Morskie Oko. Innym razem zaś jesienny atak zimy z 76cm ciężkiego, sypkiego śniegu, powalonymi drzewami wokoło i mrozem -15oC. A jeszcze kilka dni wcześniej leniwe jesienne ciepło, coraz krótszy dzień.

Pierwsze wzmianki o Morskim Oku pochodzą z końca XVI wieku a w roku 1637 król Władysław IV nadał prawo do wykorzystywania pastwisk przy jeziorze Władysławowi Nowobilskiemu. Od 1933 roku Morskie Oko i tereny leżące wokół są własnością państwa. Turystyka nad Morskim Okiem rozpoczęła się na początku XIX wieku. Odwiedzało je wielu sławnych artystów i malarzy, czego wyraz dawali oni w swojej twórczości. Obecnie odwiedzają je w ciągu roku tysiące turystów, którzy podziwiają okoliczne widoki i wyruszają stąd na szlaki górskie.

fot. patrykkosmider.com

7 49.197532, 20.070028
pin0-52-67-26-33-13-33.png
49.197532 20.070028

Dodano: 13.05.2015, przez: Redaktor