Git_Vit_Prowansja_Francja_01

Prowansja, Francja – kraina kusząca zapachem.

Fioletowe pola lawendy to symbol Prowansji. Żeby zobaczyć i poczuć kwiaty tej rośliny, najlepiej przyjechać w okresie od połowy czerwca do początków września. Właśnie wtedy francuska kraina najmocniej kusi zapachem  – słodkim aromatem lawendowych pól, rozpalonych słońcem kamieni oraz miękką wonią wilgoci w piwniczkach producentów win.

To jeden z najpiękniejszych rejonów Europy, pełen lawendowych pól, miast na wzgórzach i kamiennych domów spalonych południowym słońcem. Od lat ciągną tu artyści zauroczeni tutejszym krajobrazem, celebryci pragnący pokazać się na Lazurowym Wybrzeżu i poszukiwacze najlepszych smaków świata. Oto Prowansja – pachnący zakątek Europy.

Pełna nazwa regionu położonego w południowej Francji to Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Widokiem, który nieodmiennie kojarzy się z tą okolicą są pola lawendy. Można je tu spotkać praktycznie wszędzie – to wizytówka regionu, podobnie jak gaje oliwne w Andaluzji. Z tą niezwykle uroczą rośliną związanych jest wiele legend, ma ona także praktyczne zastosowanie – odstrasza mole i… występujące tu skorpiony.

Prowansja to obecnie najchętniej odwiedzana część Francji. Zapomnijcie o pięknym, ale wielkomiejskim Paryżu – w Prowansji znajdziecie atmosferę międzynarodowego luzu, wspaniałe kafejki podające na śniadania święte o tej porze croissanty i wszechobecny luz, tak typowy dla południa Europy, a którego próżno już szukać w zabieganym Paryżu.

Prowansja ma klimat typowy dla krajów śródziemnomorskich, gdzie lata są upalne, a zimy łagodne i ciepłe. Tu prosto z gór schodzi się do morza, po zachwycająco pięknym wybrzeżu rozsiane są wsie i miasteczka, a w wielu miejscach utworzone zostały rezerwaty i parki przyrodnicze – od Morza Śródziemnego po Alpy Nadmorskie. Na miłośników przyrody czekają w Prowansji takie cuda natury jak największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon czy położone w delcie rzeki Rodan rozlewiska i bagna na terenach Regionalnego Parku Narodowego Camargue (największe w Europie). Prowansję warto odwiedzić wiosną, kiedy rozkwitają kwiaty lub latem, gdy w lipcu i sierpniu w wielu miastach odbywają się festiwale, a na równinie Valensole zakwita tak charakterystyczna dla tego regionu lawenda.

fot. Shutterstock, creativemagazine.pl, blogspot.com, kangoo.pl

7 46.097313, 4.580989
pin0-52-67-26-33-13-33.png
46.097313 4.580989

Dodano: 25.05.2015, przez: Redaktor