Git_Vit_Zamek_Matsumoto_04

Zamek Matsumoto – najstarszy i najpiękniejszy zamek w kraju kwitnącej wiśni.

Charakterystyczny zamek z czerwonym mostkiem zdobi japońskie pocztówki, ale na żywo wygląda równie pięknie!  Zamek Matsumoto to najstarsza tego typu budowla w Japonii, a dodatkowego uroku dodaje mu bajkowe otoczenie.

Matsumoto leży w otoczeniu Japońskich Alp, w prefekturze Nagano. Główną atrakcją miasta, która przyciąga ciekawskich z różnych stron świata jest Zamek Matsumoto, czyli najstarszy zamek w Japonii i jeden z czterech wpisanych na Listę Dziedzictwa Narodowego w tym kraju.

Zamek jest bajkowy, wygląda jak z obrazka. Otoczony fosą, z zaśnieżonymi szczytami wychylającymi się w drugim planie, bezdyskusyjnie zachwyca. Jego czarne ściany i nakładające się na siebie daszki, mocno kontrastują z tłem stworzonym przez naturę.

Początki zamku sięgają 1504 roku, czyli okresu Sengoku, wtedy powstał fort, początkowo nazywany Zamkiem Fukashi. W kolejnych dziesięcioleciach powstawały kolejne fragmenty budowli pod panowaniem różnych daimyo. Ostateczny kształt zamek uzyskał pod koniec szesnastego wieku, w roku 1594, kiedy istniały już główne wieże, w tym główna wieża warowna i mała w części północno – zachodniej. Ukończone były także: wieża Watari, część mieszkalna, wielka brama nazywana „Tsukimi Yagura”, fosa, zbiorniki wodne i podziemie zamku. Budowla stoi na kamiennym fundamencie zanurzonym w wodzie. Ponad kamienną podstawę wystaje pięć kondygnacji zamku, o dachu przypominającym rozpostarte skrzydła ptaka, co wraz z kolorem dało mu przydomek Kruczego Zamku. W okresie restauracji Meiji zamek uniknął zniszczenia, stając się w pięćdziesiątych latach dwudziestego wieku Skarbem Narodowej Kultury. Od powstania do dziś był wielokrotnie restaurowany. Największych napraw dokonano na początku dwudziestego wieku, następne miały miejsce w latach pięćdziesiątych i niedawno w latach dziewięćdziesiątych.

Zamek Matsumoto otrzymał trzecie miejsce w rankingu japońskich zabytków, nadane przez TripAdvisor, jedno z największych czasopism turystycznych. W murach lub sąsiedztwie zamku odbywają się różne festiwale i happeningi, do których należą Summer Drums, dwudniowy festiwal gry na tradycyjnych japońskich instrumentach perkusyjnych, Targi Rzemiosła, na których pokazywane są tradycyjne wyroby, między innymi z drewna, laki, czy tkanin. Ponadto odbywają się tutaj wystawy malarstwa japońskiego i wzornictwa, a w zamku działa stałe muzeum oręża. W okolicy zamku i w mieście Matsumoto znajduje się dobrze przygotowane zaplecze turystyczne dysponujące wieloma pokojami dla gości w różnych hotelach. Podobnie, dobrze zorganizowany jest dojazd do zamku jak i w całym mieście. To samo dotyczy restauracji, kawiarni i innych miejsc, oferujących tradycyjne wyżywienie japońskie i inne. Zamek Matsumoto ucierpiał w niedawnym trzęsieniu ziemi, w czerwcu 2011 roku, które spowodowało około dziesięciu pęknięć głównej wieży.

fot. banzaj.pl, tapety.kino-azja.plwhereisjuli.com, weebly.com

7 36.238808, 137.970032
pin0-52-67-26-33-13-33.png
36.238808 137.970032

Dodano: 14.05.2015, przez: Redaktor